تاریخ انتشار : یکشنبه 13 اسفند 1402 - 10:08
کد خبر : 6924

۳۲ میانه‌‏رو در راه مجلس

۳۲ میانه‌‏رو در راه مجلس
لیست صدای ملت که متعلق به جریان میانه‌رو بود، نتوانست در تهران جایگاهی به دست بیاورد اما مجموعه‌ای از کاندیداهای مستقل، میانه‌رو یا تحت حمایت ۴ حزب اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا توانستند به مجلس راه پیدا کنند یا راهی مرحله دوم انتخابات شوند.

۳2 میانه‌‏رو در راه مجلس

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، با مشخص شدن بخش زیادی از نتایج شمارش آرا، بخش زیادی از کرسی‌های تهران در مجلس به دست تندروها افتاد. نامزدهای میانه‌رو نیز توانستند در رقابت با نامزدهای اصول‌گرا، ۳۳ کرسی متعلق به استان‌ها را در اختیار بگیرند. پرونده انتخابات در بخشی از شهرها بسته و تکلیف نامزدهای آنان مشخص شد. در بخش دیگری از استان‌ها به خاطر پراکندگی آرا و مشارکت پایین، انتخابات به دور دوم کشیده شده است. در تهران نیز هیچ‌کدام از کاندیداها نتوانستند میزان آرای مناسب برای حضور در پارلمان را به دست بیاورند و تا زمان تنظیم این گزارش، تکلیف ۳۰ کرسی تهران نیز در دور دوم انتخابات مشخص می‌شود. ساعت ۲۲ شب گذشته، سخنگوی ستاد انتخاباتی کشور از نهایی‌شدن نتیجه آرا در ۱۹۰ حوزه انتخابات مجلس خبر داد.

لیست صدای ملت که متعلق به جریان میانه‌رو بود، نتوانست در تهران جایگاهی به دست بیاورد اما مجموعه‌ای از کاندیداهای مستقل، میانه‌رو یا تحت حمایت ۴ حزب اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا توانستند به مجلس راه پیدا کنند یا راهی مرحله دوم انتخابات شوند. مسعود پزشکیان، وزیر بهداشت دولت سیدمحمدخاتمی، نماینده ادوار مجلس و نایب‌رئیس مجلس دوازدهم که در حال حاضر یکی از نمایندگان تبریز (آذربایجان شرقی) در مجلس است، شاخص‌ترین چهره‌ سیاسی از طیف میانه‌رو است که در حوزه انتخابیه خود پیروز شد. پس از پزشکیان، باید به غلامرضا تاجگردون دیگر نماینده ادوار مجلس اشاره کنیم که صلاحیتش برای شرکت در این دوره مورد تائید قرار گرفت و از گچساران (کهگیلویه و بویراحمد) وارد رقابت شد و به پیروزی رسید. تا زمان تنظیم این گزارش با توجه به اعلام نتایج برخی استان‌ها، ۳۴ نامزدی که تحت لیست میانه‌روها در انتخابات‌ شرکت کردند، موفق به ورود به مجلس یا راهیابی به دور دوم انتخابات شدند. غلامرضا نوری‌قزلجه، محمدرضا آشوری‌تازیانی و مصطفی نخعی، نمایندگان مجلس یازدهم و محمدقسیم عثمانی، سیدفرید موسوی، عبدالکریم حسین‌زاده و زهرا سعیدی‌مبارکه از جمله نمایندگان مجلس دهم هستند که بار دیگر به مجلس راه پیدا کردند. با گذشت ۲۴ ساعت از پایان انتخابات ۱۱ اسفند و تا زمان تنظیم این گزارش، آمار دقیق از مشارکت و میزان آرای باطله این انتخابات به صورت رسمی اعلام نشد.

 

نتایج نمایندگان منتخب به تفکیک استانی

نتایج انتخابات در برخی از شهرستان‌ها به تفکیک استان مشخص شده و برخی دیگر هنوز مشخص نشده است. تا زمان تهیه این گزارش و براساس گزارش سایت وزارت کشور منتخبین ۷ استان انتخاب شده‌اند و شمارش در سایر استان‌ها ادامه دارد. نکته اینکه برخی از نمایندگان که در مراحل مختلف ردصلاحیت شده بودند اما در نهایت تایید شدند، توسط مردم انتخاب شده‌اند.

آذربایجان شرقی: غلامرضا نوری‌قزلجه (بستان‌آباد)، بیت‌الله عبداللهی (اهر و هریس)، محمد باقری (بناب)، مجید نصیرپورسردهائی (سراب)، سیدفرید موسوی (مراغه و عجب‌شیر)، سیدفرید موسوی (مرند و جلفا)، مریم عبداللهی (میانه)، فرامرز شاهسواری (هشترود و چاراویماق)، رضا علیزاده (ورزقان)، بهنام رضوانی (کلیبر، خداآفرین و هوراند)،‌ عزت‌الله حبیب‌زاده (مرند و جلفا)

آذربایجان غربی: سیدسلمان ذاکر (ارومیه)، حاکم ممکان (ارومیه)، شهین جهانگیری (ارومیه)، محمدقسیم عثمانی (بوکان)، عادل نجف‌زاده (خوی و چایپاره)، یعقوب رضازاده (سلماس)، محمد میرزائی (شاهین‌دژ و تکاب)، عمر علیپوراقدم (ماکو، چالدران، پلدشت و شوط)، سلام ستوده (مهاباد)، علی احمدی (میاندوآب، چهاربرج و باروق)، عبدالکریم حسین‌زاده (نقده و اشنویه) و کمال حسین‌پور (پیرانشهر، سردشت و میرآباد)

اردبیل: بابک رضازاده (مشکین‌شهر)، محمد خوش‌سیما (گرمی و انگوت)، وحید کنعانی‌کلور(خلخال و کوثر)

مرحله دوم: امیدعلی رعنائی بیله‌سوار و ابراهیم فهیمی (پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز)

اصفهان: احمد بخشایش‌اردستانی (اردستان)، محمدتقی نقدعلی (خمینی‌شهر)، حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار)، حبیب قاسمی (شهرضا و دهاقان)، اسمعیل سیاوشی (فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت)، رمضان رحیمی‌دشتلوئی (فلاورجان)، زهرا سعیدی‌مبارکه (مبارکه)، الهام آزاد (نایین و خور و بیابانک)، ابوالفضل ابوترابی (نجف‌آباد و تیران و کرون)، حسین عبدلی (نطنز و بخش قمصر)، مصطفی معینی‌ارانی (کاشان و آران بیدگل)، سیدمسعود خاتمی (گلپایگان و خوانسار)

مرحله دوم: سیدمحمد موسوی و رحیم کریمی (سمیرم)، حسین رجائی‌ریزی و علی کیانی (لنجان)

البرز: علی حدادی (ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ)، مرتضی ولی‌پوری (کرج، فردیس اشتهارد)،‌ علیرضا عباسی (کرج، اشتهارد و فردیس)

مرحله دوم: مصطفی سعیدی‌سیرائی و علی شیرین‌زاد (کرج، فردیس اشتهارد)

ایلام: اسدالله چراغی (دهلران، دره‌شهر، آبدانان و بدره)

بوشهر: جعفر پورکبگانی (بوشهر، گناوه و دیلم)، ابراهیم رضایی (شبستان)، غلامحسین زارعی (دشتی و تنگستان)، موسی احمدی (کنگان، دیر، جم و عسلویه)

استان تهران: شاهرخ رامین (دماوند و فیروزکوه)، حسین حق‌وردی (شهریار، قدس و ملارد)، مهدی زمانی‌افشار (ورامین، پیشوا و قرچک)،‌ حسن قشقاوی (رباط‌کریم و بهارستان)

منتخبان پایتخت به ترتیب شمارش آرا تا ساعت ۲۰ شب گذشته: سیدمحمود نبویان، حمید رسائی، امیرحسین ثابتی‌منفرد، محمدباقر قالیباف، رضا تقی‌پورانوری، روح‌اله ایزدخواه، منوچهر متکی، مرتضی آقاطهرانی، اسمعیل کوثری، مهدی کوچک‌زاده، سیدعلی یزدی‌خواه، مالک شریعتی‌نیاسر، علی خضریان، کامران غضنفری، احمد نادری، ابراهیم عزیزی، پیمان فلسفی، سمیه رفیعی، محمد سراج، ابوالقاسم جراره، ابوالفضل ظهره‌وند، حسین نجابت، زینب قیصری، عبدالحسین روح‌الامینی‌نجف‌آبادی، ریحانه اخلاقی، زهره سادات‌لاجوردی، علیرضا سلیمی، صالح اسکندری، زهره طبیب‌زاده‎نوری و سیدمرتضی محمودی.

خراسان جنوبی:محمد نصیری (فردوس، سرایان، طبس و بشرویه)، سلمان اسحاقی (قائنات و زیرکوه)، مصطفی نخعی (نهبندان و سربیشه)

مرحله دوم: علی مولوی‌حقیقی و سیدحسن هاشمی (بیرجند، درمیان و خوسف)

خراسان رضوی: محسن زنگنه (تربت حیدریه، مه ولات و زاوه)، عثمان سالاری (تربت‌جام، تایباد، باخزر و صالح‌آباد)، امیر توکلی‌رودی (خواف و رشتخوار)، حسین محمدزاده(درگز)، محمدرضا محسنی‌ثانی(سبزوار، جفتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد)، بهروز محبی‌نجم‌آبادی(سبزوار، جفتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد)، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی (فریمان، سرخس، بخش‌های احمدآباد و رضویه)، علی آذری (قوچان و فاروج)، محمد رستمی (نیشابور، فیروزه، زبرخان و میان جلگه)، سیدیحیی سلیمانی (نیشابور، فیروزه، زبرخان و میان جلگه)، حسین امامی‌راد (چناران، طرقبه، شاندیز و گلبهار)، جواد نیک‌بین (کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و کوه‌سرخ)، هادی محمدپور (گناباد و بجستان)،

خراسان شمالی: هادی قوامی (اسفراین و بام صفی‌آباد)

مرحله دوم: سیدامیر موسوی و صادق کمائی و سیدمحمد مولوی (آبادان) ابراهیم متینیان و امیرحسین نظری (رامهرمز و رامشیر)

زنجان: منصور علیمردانی (ابهر، خرمدره و سلطانیه)، سیدجمال موسوی (ماه‌نشان و ایجرود)

مرحله دوم: سعید رفیعی و احمد بیگدلی (خدابنده)

سمنان:علی‌اکبر علیزاده‌برمی (دامغان)، عباس گلرو (سمنان، مهدی‌شهر و سرخه)، احمد عجم (شاهرود و میامی)، یاسر عربی (گرمسار و آرادان)

سیستان و بلوچستان: رحمدل بامری (ایرانشهر، راسک، سرباز، دلگان، فنوج، بمپور، لاشار و بخش‌های بنت، آشار و آهوران)، علی کرد (خاش، میر جاوه، تفتان، بخش‌های نصرت‌آباد و کورین)، محمد نوردهانی (سراوان، سیب و سوران، مهرستان و گلشن)، محمدانور بجارزهی (چابهار، نیک‌شهر، کنارک، قصرقند، دشت یاری و زرآباد)،‌ محمد سرگزی و فرهاد شهرکی‌(زابل و زهک و هیرمند)

فارس: رحیم زارع (آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان)، فرهاد طهماسبی (نی‌ریز و استهبان) مسلم صالحی (اقلید)، محمدرضا رضایی‌کوچی (جهرم و خفر)، محمدجواد عسکری (داراب و زرین‌دشت)، غلامرضا توکل‌شوریجه (سروستان، کوار و خرامه)، اردوان اکبرپور (سپیدان و بیضاء)، حسنعلی محمدی(فسا)، محمدمهدی فروردین (فیروزآباد، فراشبند و قیروکارزین)، سیدموسی موسوی (لامرد و مهر)، امید نصیبی (ممسنی و رستم)، فرهاد طهماسبی (نی‌ریز، استهبان و بختگان)، غلامرضا دهقان‌ناصرآبادی (کازرون و کوه چنار)

مرحله دوم: اسفندیار عبداللهی و سیروس سجادیان (مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد)

قزوین: روح‌اله عباسپور (بوئین‌زهرا و آوج)، ‌عباس بیگدلی (پاکستان)

قم: مجتبی ذوالنوری (قم، کهک و جعفرآباد)، محمدمنان رئیسی (قم، کهک و جعفرآباد)، قاسم روان‌بخش (قم، کهک و جعفرآباد)

لرستان: حمیدرضا گودرزی (الیگودرز)، محمدحسین محمدی (دلفان و سلسله)، سیدحمیدرضا کاظمی (پلدختر و معمولان)، علی امامی‌راد (کوهدشت و رومشگان)

مازندران:رضا حاجی‌پور (آمل)، حسن نتاج‌صلحدار (بابل)، احمد فاطمی (بابل)، علی‌اصغر باقرزاده (بابلسر و فریدونکنار)، غلامرضا شریعتی‌اندراتی (بهشهر، نکا و گلوگاه)، سیدشمس‌الدین حسینی (تنکابن، رامسر و عباس‌آباد)، علی بابایی‌کارنامی (ساری و میان‌دورود)، عالیه زمانی‌کیاسری (ساری و میان‌دورود)، عبدالوحید فیاضی (نور و محمودآباد)، کامران پولادی (نوشهر، چالوس و کلاردشت)

مرحله دوم: مصطفی معلمی و علی کشوری و کمال علی‌پورخنکداری و عمران عباسی‌کالی (قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی)

مرکزی: ولی‌اله بیاتی (تفرش، آشتیان و فراهان)، محمد بیات (خمین)، هوشنگ هادیان‌پور (شازند)، محمد جلالی (محلات و دلیجان)،‌ محمد سبزی (ساوه زرندیه)، محمد جلالی (محلات و دلیجان)

هرمزگان: احمد مرادی،‌ فاطمه جراره و محمد آشوری(بندرعباس، قشم، ابوموسی و خمیر)، احمد جباری (بندرلنگه، بستک و پارسیان)، سیدعبدالکریم هاشمی‌نخل‌ابراهیمی (میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد)

همدان: اکبر رنجبرزاده (اسدآباد)، فتح‌الله توسلی (بهار و کبودرآهنگ)، محمدمهدی مفتح(تویسرکان)، سیدابوالحسن مصطفوی‌غمام(رزن و درگزین)، احد آزادی‌خواه‌(ملایر)، علیرضا نثاری (نهاوند)، عباس صوفی(همدان و فامنین)، حمیدرضا حاجی‌بابایی(همدان و فامنین)

مرحله دوم: احمد آریایی‌نژاد و حسین احمدی(ملایر)

کردستان: علیرضا زندیان (بیجار)، محسن بیگلری(سقز و بانه)، محمدرسول شیخی‌زاده(قروه و دهگلان)، امید کریمیان (مریوان و سروآباد)

کرمان: یاسر سلیمانی (بافت، رابر و ارزوئیه)، موسی غضنفرآبادی (بم، ریگان، فهرج و نرماشیر)، بهنام سعیدی (جیرفت و عنبرآباد)، احمد انارکی‌محمدی(رفسنجان و انار)، عبدالحسین همتی‌سراپرده (زرند و کوهبنان)، محمد معتمدی‌زاده (سیرجان و بردسیر)، غلامرضا نویدی(شهربابک)، شهباز حسن‌پوربیگلری(کرمان و راور)، مجید دوست‌علی(کرمان و راور)، منصور شکراللهی (کهنوج، منوجان، رودبارجنوب، قلعه گنج، فاریاب و جازموریان).

کرمانشاه: مجتبی بخشی‌پور(اسلام‌آباد‌غرب)، سیدجواد حسینی‌کیا (سقز)، محمد رشیدی(کرمانشاه)، وحید احمدی (کنگاور، صحنه و هرسین)، رستگار یوسفی(پاوه و جوانرود)، فتح‌الله حسینی (قصر شیرین و سرپل ذهاب)

مرحله دوم: جهانبخش امینی و فضل‌الله رنجبر و عبدالرضا مصری و ابراهیم رحیمی‌زنگنه (کرمانشاه)

کهگیلویه و بویراحمد: سیدمحمد موحد (کهگیلویه و بهمئی و چرام و لنده)

گلستان:جمشید قائم‌مقام (رامیان و آزادشهر)، رحمت‌الله نوروزی(علی‌آباد کتول)، سیدنجیب حسینی (مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه)، عبدالجلال ایری(کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان)، رمضانعلی سنگدوینی (گرگان و آق‌قلا)، عبدالغفور امان‌زاده(گرگان و آق‌قلا)

مرحله دوم: قرجه طیار و عبدالحکیم آق‌ارکاکلی(گنبدکاووس)

گیلان: ولی داداشی (آستارا)، ابراهیم نجفی‌اسپیلی (آستانه‌اشرفیه)، احمد دنیامالی(انزلی)، محمدرضا احمدی‌سنگر (رشت و خمام)، جبار کوچکی‌نژاد ارم‌ساداتی (رشت و خمام)، مهدی فلاح (رشت و خمام)، مهرداد گودرزوندچگینی (رودبار)، محمدعلی جانی‌شوکی(رودسر و املش)، سعید رحمت‌زاده‌پشتیری (صومعه سرا)، یاسر اسلام دوست کاربندی (طوالش، رضوانشهر و ماسال)، سیدکریم معصومی‌خسروآبادی (فومن و شفت)، سلمان زارع (لاهیجان و سیاهکل)، مهرداد لاهوتی (لنگرود)

یزد: مصطفی پوردهقان اردکان (اردکان)، سیدجلیل میرمحمدی‌میبدی (تفت و میبد)، محمدرضا صباغیان‌بافقی (مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم، بهاباد و مروست)، محمدصالح جوکار (یزد، اشکذر، زارچ و بخش ندوشن)

 

شگفتی‌های انتخابات خبرگان رهبری

 

ششمین دوره انتخابات خبرگان رهبری نیز همزمان با انتخابات مجلس، در سراسر کشور برگزار شد. این دوره از انتخابات خبرگان، حواشی زیادی با خود داشت. از ردصلاحیت حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین و چند دوره خبرگان رهبری تا سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات دولت‌های یازدهم و دوازدهم. برخی اخبار تأمل‌برانگیز نیز پس از اعلام آرای انتخابات منتشر شد. محسن اسماعیلی، تنها عضو مجلس خبرگان رهبری که لباس روحانیت نمی‌پوشید، رای لازم برای ورود به ساختمان قدیمی سنا در خیابان امام‌خمینی(ره) را به دست نیاورد. مصطفی پورمحمدی، مقام امنیتی – قضایی پیشین، وزیر دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی که در مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها رد شده و پس از اعتراض صلاحیتش مورد تائید قرار گرفت نیز نتوانست به مجلس خبرگان راه پیدا کند. نتایج غیررسمی که روز گذشته توسط رسانه‌ها اعلام شد، حاکی از این است که احمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و امام‌جمعه مشهد در میان کاندیداهای این استان جایگاه سوم را به دست آورد اما موفق به ورود به این مجلس شد. براساس همین گزارش‌ها، صادق آملی‌لاریجانی، رئیس سابق قوه قضائیه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده ۳ دوره مجلس خبرگان و ۳ دوره عضو فقهای شورای نگهبان نیز نتوانست در جمع خبرگان ششم قرار بگیرد. سیدابراهیم رئیسی که از خراسان‌جنوبی در انتخابات خبرگان شرکت کرده بود، با شکست تنها رقیب موجود در آن حوزه انتخابیه، جواز ورود به خبرگان رهبری را کسب کرد. اسامی منتخبین مجلس خبرگان رهبری در استان‌ها که تا زمان تهیه گزارش توسط وزارت کشور اعلام شده،‌ به شرح زیر است:

بوشهر: سیدهاشم حسینی

سمنان: سیدمحمدمهدی میرباقری

قم: سیدمحمد سعیدی‌گلپایگانی

کرمان: سیداحمد خاتمی، احمد شیخ بهایی،‌ امان‌الله علیمرادی

گیلان: رسول فلاحتی،‌ رضا رمضانی،‌ علی حسینی‌اشکوری،‌ علی کاظمی

یزد:‌ ابوالقاسم وافی

زنجان: جواد جعفری

اصفهان: سید ابوالحسن مهدوی، مرتضی مقتدایی، سیدیوسف طباطبایی‌نژاد، سید سعید حسینی و مصطفی حسناتی نجف آبادی

کردستان: ماموستا فایق رستمی، ماموستا اقبال بهمنی

قزوین: علی اسلامی، حسین مظفری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

فرهنگی

اخبار سیاسی