تاریخ انتشار : سه شنبه 22 فروردین 1402 - 11:41
کد خبر : 675

کمبود و گرانی عجیب مرغ در بازار

کمبود و گرانی عجیب مرغ در بازار
در روزهای اخیر خبرهای متعددی در مورد کمبود مرغ و همزمان رشد قیمت آن به گوش می‌رسد. موضوعی که پیگیری‌ها نشان می‌دهد، هر دو خبر صحت دارد.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز،  در روزهای اخیر خبرهای متعددی در مورد کمبود مرغ و همزمان رشد قیمت آن به گوش می‌رسد. موضوعی که پیگیری‌ها نشان می‌دهد، هر دو خبر صحت دارد. چنانکه عرضه مرغ در نقاط مختلف کشور به ویژه غرب ایران به شدت کاهش یافته است. این موضوع را یکی از مدیران جهاد کشاورزی در غرب کشور اعلام کرده است. به گفته این مدیر جهاد کشاورزی، در بهمن و اسفند سال گذشته در واحدهای مرغداری ۲۰ میلیون قطعه جوجه کمتر از نیاز کشور جوجه‌ریزی شد.

به گزارش اعتماد، این موضوع اگرچه از دید سیاستگذاران در وزارت جهاد کشاورزی پنهان نبوده، اما در مورد آن نیز تصمیم‌گیری جدی نشد. به همین دلیل این رویداد منجر به بروز چالش تامین مرغ در ماه اول سال ۱۴۰۲ شده است. در این میان قیمت گوشت مرغ هم در تهران از سوی واحدهای فروش افزایش پیدا کرده است.

اگرچه قیمت مصوب مرغ کماکان ۶۳ هزار تومان است، اما فروشندگان حاضر به عرضه مرغ به قیمت مصوب نیستند، از نگاه مرغداران که تامین‌کننده اولیه نیاز بازار هستند نیز قیمت موجود به صرفه نیست و دولت باید طبق وعده‌ای که داده قیمت مرغ را در سال جاری افزایش دهد. بر همین اساس شاید مرغداران با مکانیسم «کاهش عرضه» شرایطی را فراهم کنند که پس از ماه رمضان قیمت مرغ رسما به ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان برسد.

دو سناریو برای کمبود مرغ
تاکنون دو سناریو در مورد کمبود مرغ مطرح است. سناریو اول موضوع عدم تامین نهاده‌های دامی است که از سوی معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه مطرح شده است. سیروس نوروزی علت کمبود مرغ در غرب ایران را به دلیل عدم تحویل به موقع کنجاله سویا از سوی یکی از واردکنندگان به مرغداری‌ها دانست.
او تاکید می‌کند: این موضوع موجب شده تا شاهد کاهش جوجه‌ریزی در اسفندماه باشیم، کاهشی که اثر آن در حال حاضر در بازار نمایان شده است. البته نوروزی می‌گوید: مشکل به وجود آمده در بازار از طریق توزیع مرغ منجمد طی روزهای آینده برطرف خواهد شد.

اما در این خصوص فعالان بخش خصوص نگاه دیگری دارند. فرزاد طلاکش، دبیرکل انجمن طیور ایران در گفتگو با «اعتماد» موضوع کمبود نهاده‌های دامی و اثر آن بر کمبود مرغ را تکذیب کرده و می‌گوید: این موضوع صحت ندارد. اما او بر این نکته تاکید می‌کند: در بهمن و اسفند سال گذشته به دلیل بی‌برنامگی در جوجه‌ریزی از سوی انجمن جوجه یکروزه میزان جوجه‌ریزی ۲۰ میلیون قطعه کاهش یافت که این امر در بازار اثرگذار بوده است.او افزود: سال گذشته باید ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی می‌شد، اما ۸۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی کردیم. به همین دلیل دچار کمبود شدیم؛ اما این مشکل موقتی است و کمبود مرغ بلندمدت نخواهد بود.

قیمت مرغ در تهران چند؟
مشاهدات میدانی نشان می‌دهد، قیمت هر کیلو مرغ به بیش از ۸۰ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت مصوب مرغ هنوز تغییر نکرده و همچون گذشته ۶۳ هزار تومان است. رقمی که همان زمان نیز تولیدکنندگان مرغ نسبت به آن اعتراض داشتند و آن را غیرمنطقی می‌خواندند. اما اعلام می‌کردند، در فروردین این قیمت اصلاح می‌شود. تغییری که هنوز سیاستگذار در مورد آن تصمیم‌گیری نکرده است. ولی تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان مرغ حاضر نیستند با قیمت مصوب مرغ را عرضه کنند.

بر همین اساس در حال حاضر طبق گفته فروشندگان مرغ در بازار مرغ‌فروشی‌های تهران یعنی در میدان بهمن قیمت عمده‌فروشی مرغ کیلویی ۷۵ هزار تومان است. بر همین اساس مرغ در مناطق مختلف از ۷۹ هزار تومان تا ۹۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.به عنوان نمونه در منطقه یک و دو تهران، اگر مرغ کامل به فروش برسد، قیمت آن کیلویی ۹۰ تا ۹۵ هزار تومان است. یکی از فروشندگان مرغ در خیابان «گیشا» می‌گوید: ما مرغ کامل نمی‌آوریم، زیرا تعزیرات می‌خواهد به قیمت مصوب مرغ را بفروشیم که ما هم نمی‌توانیم. ما مرغ را از میدان بهمن به صورت عمده کیلویی ۷۵ هزار تومان می‌خریم؛ چطور آن را به قیمت ۶۳ هزار تومان مصوب بفروشیم.

او می‌افزاید: اگر بخواهیم مرغ کامل را بفروشیم باید حداقل به قیمت ۷۹ هزار تومان تا ۸۰ هزار تومان بفروشیم که تعزیرات اجازه نمی‌دهد. تعزیرات دایم در حال سرکشی است.یکی از فروشندگان خیابان دادمان نیز می‌گوید: مرغ کامل فقط دو کیلویی داریم که قیمت آن هم ۱۸۹ هزار و ۸۰۰ تومان است. البته فعلا تخفیف گذاشتیم به قیمت ۱۷۰ هزار و ۷۲۰ تومان. او می‌افزاید: ما مرغ را کیلویی ۹۴ هزار و ۴۰۰ هزار تومان می‌فروشیم، چون خودمان گران می‌خریم.

یکی از فروشندگان پروتئین در خیابان «کلاهدوز» نیز می‌گوید: قیمت مرغ کیلویی حدود ۹۰ تا ۹۵ هزار تومان است. در منطقه ۶ تهران، اما این قیمت کمی متفاوت است. یکی دیگر از پروتئینی‌ها در «بلوار کشاورز» می‌گوید: ما هر کیلو مرغ کامل را ۸۰ هزار تومان می‌فروشیم. البته ما سودی از بابت فروش این مرغ نمی‌بریم، چون خود ما این مرغ را گران‌تر از قیمت مصوب می‌خریم. ما فقط برای جوری جنس مرغ کامل می‌فروشیم.

در مناطق جنوب تهران نیز قیمت هر کیلو مرغ حدود ۸۰ هزار تومان عرضه می‌شود، چون فروشندگان آن مناطق حاضر نیستند به قیمت مصوب مرغ را عرضه کنند. در شرق تهران، اما وضعیت با غرب خیلی فرق نمی‌کند و قیمت مرغ در رنج ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان است. البته رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی به یکی از رسانه‌ها گفته بود دلیل فاصله قیمتی بین قیمت بازار و قیمت مصوب، رعایت نشدن قیمت‌ها در مبداست.

مهدی یوسف‌خانی، رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران می‌گوید: قیمت مرغ گرم کیلویی ۶۳ هزار تومان است و فروش بالاتر از این قیمت تخلف است. او با رد کمبود مرغ در بازار می‌گوید: مرغ منجمد با قیمت هر کیلو ۴۵ هزار تومان در مغازه‌ها به میزان کافی وجود دارد. یوسف‌خانی می‌افزاید: توزیع گسترده آن در واحدهای صنفی از روز گذشته آغاز شده است.

رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در ادامه موضوع عدم عرضه مرغ کامل را تایید می‌کند و می‌گوید: مرغداران به قیمت مصوب مرغ زنده را نمی‌فروشند. یعنی آن‌ها قیمت ۴۴ هزار تومان را رعایت نمی‌کنند و قیمت مرغ در مبدا بالاست. بر همین اساس هم واحدهای صنفی برای اینکه جریمه نشوند مرغ را با قیمت بالا از مرغداران خریداری نمی‌کنند تا قیمت مصوب رعایت شود.

میادین تربار خالی از مرغ کامل
در حالی که رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران می‌گوید در میادین تهران مرغ منجمد عرضه می‌شود، در میادین میوه و تربار تهران خبری از مرغ کامل نیست. جدیدترین نرخنامه سازمان میادین نشان می‌دهد، در میادین تهران صرفا مرغ‌های قطعه قطعه شده و بسته‌بندی عرضه می‌شود.

در این میادین قیمت یک کیلو ران مرغ بدون پوست ۹۷۲ هزار تومان، قیمت یک کیلو مغز ران بدون پوست ۱۰۲ هزار تومان و قیمت ساق مرغ بدون پوست ۱۱۰ هزار و ۷۰ تومان است. اما یک کیلو سینه مرغ با استخوان بدون پوست ۱۰۹ هزار تومان عرضه می‌شود. قیمت سینه با استخوان بدون پوست و ران و سینه بدون پوست هم حدود ۱۰۳ هزار تومان تا ۱۰۶ هزار تومان است. ارزان‌ترین قطعه مرغ در این میادین به ترتیب پای مرغ و جگر مرغ است که ۱۱ هزار تومان تا ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

فرهنگی

اخبار سیاسی