تاریخ انتشار : دوشنبه 21 فروردین 1402 - 10:37
کد خبر : 638

پشت‌پرده سقوط نقدینگی در بهمن ۱۴۰۱

پشت‌پرده سقوط نقدینگی در بهمن ۱۴۰۱
سرعت رشد نقدینگی در کشور کم شد. در آماری که اخیرا بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در کشور منتشر کرده مشاهده می شود سرعت ماهانه رشد این شاخص مهم تورم ساز در کشور به کمترین سطح ده ماهه رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، سرعت رشد نقدینگی در کشور کم شد. در آماری که اخیرا بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در کشور منتشر کرده مشاهده می شود سرعت ماهانه رشد این شاخص مهم تورم ساز در کشور به کمترین سطح ده ماهه رسیده است.

افت معنادار نقدینگی در بهمن ۱۴۰۱
به گزارش اکو ایران،براساس آماری که بانک مرکزی در خصوص مهار تورم در کشور اعلام کرده مشاهده می شود نقدینگی کشور در میانه زمستان سال ۱۴۰۱ حدودا برابر با ۶ هزار و ۱۰۳ همت بوده و نسبت به ماه قبل خود تقریبا ۱.۲۱ درصد رشد داشته است.

داده های رشد ماهانه نقدینگی در کشور نشان می دهد سرعت ماهانه رشد قیمت ها در این شاخص کمترین سطح را در بازه ده ماهه ثبت کرده و از اردیبهشت ماه تا پایان بهمن بی سابقه بوده است.تحلیل گران اقتصادی این شاخص را از مهم ترین شاخص های تورم ساز در کشور دانسته و رشد افسارگسیخته آن را به همراه پایه پولی از مهم ترین دلایل رشد تورم در کشور می دانند. این عده معتقدند کنترل این شاخص ها می تواند به مهار تورم در کشور منجر شود. بررسی های سالانه تورم نیز در این ماه نشان از کاهش سرعت نقدینگی در کشور داشته است.


رشد ۳۲ درصدی نقدینگی در پایان بهمن ۱۴۰۱
در میانه زمستان ۱۴۰۱، نقدینگی کشور رشدی ۳۲ درصدی را نسبت به بهمن ماه سال گذشته خود داشته است. بررسی ها نشان می دهد رشد سالانه این شاخص روندی نزولی را در این سال طی کرده و اکنون به کمترین میزان خود در بازه سه ساله رسیده است.ریشه افت همزمان سرعت رشد ماهانه و سالانه نقدینگی را برخی از کارشناسان، افزایش ایجاد شده درنرخ سود سپرده ها می دانند.

تاثیر مهم رشد نرخ سود بر نقدینگی بهمن
در بهمن ماه سال گذشته بانک مرکزی به منظور رشد نرخ بهره بین بانکی و برای کنترل تورم در کشور نرخ سود سپرده های بانکی را به یکباره افزایش داده و از ۱۸ درصد به ۲۳ درصد رساند. اتفاقی که بیشتر به دلیل نرخ بهره بین بانکی در کشور انجام شده و در ماه بعد بر نرخ سود بین بانکی نیز اثر گذاشت.

پیش از این بسیاری از تحلیل گران معتقد بودند یکی از اقدامات مهم برای کنترل تورم در کشور رشد نرخ بهره و سود سپرده ها در کشور است. اقدامی که به نوعی قیمت پول را در کشور رشد داده و تقاضای آن را محدودتر می کند. این اتفاق اکنون به عقیده برخی در بهمن ماه امسال، سرعت رشد نقدینگی در کشور را کاهش داده است. افزایش نرخ سود سپرده ها می تواند از مسیر شبه پول موجبات افت درنقدینگی و در ادامه مهار تورم در کشور را فراهم کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

فرهنگی

اخبار سیاسی